Aserbaidžaani päritolu toornafta imporditi 16-18 juulil meritsi Constanta sadamasse Rumeenias ning pumbati edastustorudesse enne kui kvaliteediprobleem avastati. Orgaaniliste kloriididega saastunud toornafta põhjustab torusüsteemis ja tootmisseadmetes korrosiooni, mis muudab selle kasutamise võimatuks. Probleemi lahendamiseks tuleb ebakvaliteetne nafta torudest ja hoidlatest eemaldada.
OMV gruppi kuuluva ning Rumeenia ühe suurima rafineerimistehase tegevuse jätkamiseks lubas ministeerium kasutada toorainena riigi strateegilisse varusse kuuluvat toornaftat. Kuna tavapärases mahus rafineerimine on ajutiselt häiritud, vabastas energeetikaministeerium tarnetõrgete ennetamiseks riigi varust siseturule ka 30 000 tonni lõpptootena hoiustatavat diislikütust.
Kasutusele võetud strateegiline varu 110 000 tonni toornaftat ja diislikütust vastab Rumeenia 18 päeva sisetarbimise mahule. Rumeenia on teatanud, et taastab Euroopa Liidu liikmetele kohustusliku 90-päevase strateegilise kütusevaru mahu hiljemalt kahe kuu jooksul pärast praeguse eriolukorra lõppemist.
Eesti Varude Keskuse juhatuse liikme Priit Enoki sõnul on strateegilise kütusevaru kasutusele võtmine Rumeenias hea näide sellest, et sekkumist nõudvad olukorrad võivad olla väga erinevad.
„Saksamaa ja Prantsusmaa on viimastel aastatel varu kasutusele võtnud Reini jõe äärmiselt madala veetaseme tõttu. Tšehhi valitsus otsustas tänavu märtsis strateegilist varu kasutada Družba torujuhtme tarnete katkemise tõttu. Tootmissisendiks oleva toornafta keemiline saastumine on pigem erandlik juhtum, kuid kinnitab ilmekalt, et strateegilised varud annavad riikidele kindlustunde ootamatute kriiside sujuvaks ületamiseks,“ lausus Enok.
Eesti strateegiline vedelkütusevaru maht on 90 tavatarbimise päeva ning seda hoiustatakse 100% lõpptoodetes nagu bensiin, diislikütus ja lennukikütus. Valdav osa ehk 88% Eesti riigi kütusevarust asub Eesti territooriumil.
Lisaks riigile kuuluvale strateegilisele varule oli juulikuu lõpu seisuga kütuseettevõtete kommertsvaruna Eesti pinnal veel ligi 59 tarbimispäeva mahus bensiini ja 31 tarbimispäeva mahus diislikütust.