Slovakkia ja Ungari võtsid Druzhba torujuhtme tarnehäire tõttu kasutusele strateegilised kütusevarud

19.02.2026 | 13:55

Slovakkia ja Ungari vabastasid 18. veebruaril kokku pool miljonit tonni riiklikke naftavarusid, et tagada riikide rafineerimistehaste töö, kuna Venemaa naftavoog läbi Ukraina kulgeva Druzhba torujuhtme on alates 27. jaanuarist peatatud.

Slovakkia valitsus kuulutas välja eriolukorra ning kinnitas, et 250 tuhat tonni katab tehase ühe kuu toormevajaduse ja sellega tagatakse kohaliku turu varustus mootorikütustega. Slovnaft suunab nüüd kogu toodangu siseturule ja on peatanud diislikütuse ekspordi Ukrainasse.

Sama koguse ehk 250 tuhat tonni toornaftat vabastas strateegilisest varust ka Ungari. Eelisõigus Ungari naftavaru kasutamisele on piirkondliku haardega kütuseettevõtte MOL Group kohalikul harul.

Slovakkia ja Ungari ootavad märtsi alguses Horvaatia kaudu saabuvat esimest meritsi veetavat Vene nafta saadetist, mis peaks vähendama Ukrainat läbiva Druzhba torutranspordi katkestusest tingitud survet.

Euroopa Komisjoni kinnitusel ei ole piirkonnas lühiajalisi tarneriske ja kütusepuudust ei ole täheldatud, kuigi Druzhba seiskumine on juba vähendanud Ungari ja Slovakkia varasemaid naftavooge ligi neljandiku võrra.

Eesti Varude Keskuse juhatuse liikme Priit Enoki sõnul on strateegilise kütusevaru kasutusele võtmine Slovakkias eluline näide varu olulisusest.

„Olukord ei ole ootamatu – aastatepikkune Venemaa agressioonisõda Ukrainas ning Slovakkia ja Ungari sõltuvus Vene naftast tegid praeguse tarnehäire ettenähtavaks. Tehniline lahendus Aadria torujuhtme ja alternatiivsete naftapakkumiste näol on olemas, kuid pehmema lahenduse takistuseks on kujunenud geopoliitilised hoiakud,“ lausus Enok.

Üleilmsel kütuseturul on suurenenud ärevus seoses Ameerika Ühendriikide koondatava sõjalise jõuga Lähis-Ida piirkonda ja eriti Iraani ümber.

Iraan on nafta ja veeldatud maagaasi (LNG) üks olulisemaid tootjaid kogumahuga ligikaudu 4,7 miljonit barrelit päevas ehk ligi neli protsenti üleilmse kütuseturu mahust.

Sõjategevuse võimaliku puhkemise korral oleks sellise koguse nafta ja gaasi ärajäämisel turu tasakaalule suur mõju. Varasemalt on Iraan ähvardanud konflikti korral sulgeda Pärsia ja Omaani lahte ühendava Hormuzi väina, ühe tähtsaima rahvusvahelise meretee, mille kitsaim punkt on vaid 33 kilomeetrit, kuid mida läbib ligi 25 protsenti maailma naftatoodangust ja 20 protsenti LNGst.

Lisaks naftale on Hormouzi väin ka oluline laevatee muudele kriitilistele kaubagruppidele. Laevaliikluse peatumine võib mõjutada tarneahelaid ja viia viivitusteni Euroopa tooraine-, elektroonika- ja tarbekaupade impordis. Hiljuti viis Iraan läbi sõjalised õppused Hormuzi väinas, mille eesmärk oli sealset laevaliiklust täielikult kontrollida.

Eesti strateegilise vedelkütusevaru maht on 90 tavatarbimise päeva ning seda hoiustatakse 100% lõpptoodetes nagu bensiin, diislikütus ja lennukikütus. Valdav osa ehk 88% Eesti riigi kütusevarust asub Eesti territooriumil. Varu peamine eesmärk on tagada siseriiklik tarnekinldus olukordadeks kui kütuseimport on häiritud.

Lisaks riigile kuuluvale strateegilisele varule oli jaanuarikuu lõpu seisuga kütuseettevõtete kommertsvaruna Eesti pinnal veel ligi 33 tarbimispäeva mahus bensiini ja 30 tarbimispäeva mahus diislikütust. Eesti Varude Keskuse hinnangul püsib Eesti varustatus mootorikütustega hea ning tarnetõrkeid ei ole esinenud.

MARTIN JAŠKO

kommunikatsiooni- ja partnersuhete juht

open graph imagesearch block image