Katkesid naftatarned Družba torujuhtme kaudu Tšehhi

05.03.2025 | 16:33

Alates käesoleva nädala algusest on peatunud naftatarned Tšehhi Družba nimelise torujuhtme kaudu.

Tšehhi poole selgitusel on tarnete katkemise põhjuseks mullu Venemaa pangandussektorile seatud piirangud, mis ei võimalda Orlen Unipetrol’il tasuda oma Venemaa partnerile naftatarnete eest. Usutakse, et seekordne tarnete katkestus võib olla pikaajaline või isegi lõplik.

Tšehhi on praeguseks tarnekatkestuseks üsna hästi valmistunud ning hinnanguliselt suudavad kaks teist Saksamaa suunalist torujuhet Družba puudujäägi ära katta. Siiski kaalub Tšehhi valitsus strateegiliste kütusevarude kasutuselevõttu, et koheselt tagada Orlen Unipetrol’ile rafineerimise jätkamiseks vajaliku toornafta saadavus. Hetkel töötavad ettevõtte mõlemad rafineerimistehased (Kralupy ja Litvinov) täisvõimsusel. Siseriiklikult kütusepuudust Tšehhis ei ole.

Eesti Varude Keskuse hinnangul ei mõjuta Tšehhi viiva Družba torujuhtme töö katkemine Balti piirkonda varustavate rafineerimistehaste tööd. Siiski on tegemist tähelepanuväärse muutusega Kesk-Euroopa rafineerimistehaste varustamisel toornaftaga ning pikemaajaliste mõjude kohta piirkonna vedelkütustega varustamisele on hetkel raske hinnangut anda.

Družba torujuhtme töö peatumise näol on tegemist turuhäirega, mille vastu on naftaimpordist sõltuvad riigid, Eesti teiste hulgas, end riiklike kütusevarudega hästi kindlustanud.

MARTIN JAŠKO

kommunikatsiooni- ja partnersuhete juht

open graph imagesearch block image